درباره وبلاگ


کانال تلگرام ما https://t.me/databargh

مدیر وبلاگ : محمد لطفی
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
دیتا برق
برق انقلابی ترین رشته
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
صرفه جویی در لامپ ها یا استفاده از لامپ های کم مصرف

یكی از ویژگیهای دنیای امروز ، استفاده گسترده از انرژی الكتریكی است . درطول سالهای اخیر مصرف برق در بخشهای مختلف ، رشد چشمگیری داشته بطوریكه نیاز تولید برق در روز اوج مصرف سال جاری از مرز ۳۲ هزار مگاوات گذشت . توسعه در صنعت برق به سرمایه گذاری سنگین و صرف زمان طولانی جهت احداث تاسیسات تولید و انتقال نیازمند است . برای نمـونه ، جهت تامین برق یك لامپ ۱۰۰ وات به حدود ۱۰۰ دلار سرمایه گذاری نیـاز اسـت و درصـورت مهیـا بـودن تمـامـی امكـانـات ، ســاخـت یـك نیروگـاه بین ۴ تـا ۸ سـال به طول می انجامد . در کشور ما ، بخش عمده سرمایه گذاری مربوط به تامین برق در ساعات اوج مصرف است كه همواره از حوالی غروب شروع شده و چند ساعت به طول می انجامد . بیشترین سهم مصرف برق در ساعات اوج مصرف مربوط به مشتركین خانگی (حدود ۴۷ درصد ) و بخش عمده ای از آن مربوط به مولفه روشنایی است و پرمصرف ترین وسیله در این بخش ، لامپهای ۱۰۰ وات و۶۰ وات رشته ای معمولی و شمعی می باشند . لامپهای رشته ای در واقع مثل بخاری برقی عمل می نمایند كه نور نیز ساطع می كنند . اساس كار لامپهای رشته ای معمولی به گونه ای است كه بخش عمده برق مصرفی آنها به گرمــا تبدیل شده و تنها بخش كوچـكی از آن ( حدود ۱۰ درصد ) بـه روشنایی تبدیل می گردد . این خصوصیت بویژه درماههای گرم ، باعث افزایش مصـرف سیستم های سرمـایشی نیز خواهد شد . لذا استفاده از لامپهای كم مصرف بدلیل عدم گرمازایی ، سبب كاهش چشمگیری در مصرف سیستم های سرمایشی و بالطبع هزینه آن می گردد . عمركوتاه لامپهای رشته ای ، مصرف زیاد برق و تلفات حرارتی آنها ، جملگی در لامپهای كم مصرف جبران شده و از راندمان بالایی برخوردار گردیده اند . 

منافع اقتصادی لامپ كم مصرف (CFL ) :

همانگونه كه اطلاع دارید ، قیمت لامپهای كم مصرف در بازار به مراتب بالاتر از لامپهای رشته ای معـادل آن اسـت . در عوض ، مصرف برق کم و راندمان بالا به همراه عمر طولانی تر این لامپها در مقایسه با لامپهای رشته ای معمولی باعث تشویـق مصرف كنندگان به استفاده از این لامپها گردیده است . از آنجاییکه نوردهی یک لامپ ۲۰ وات کم مصرف ، معادل یک لامپ ۱۰۰ وات رشته ای معمولی است ، در صورت تعویض یک لامپ رشته ای با یک لامپ کم مصرف که بطور متوسط ۵ ساعت در شبانه روز روشن است ، طی یک سال در حدود ۱۲۰ كیلووات ساعت صرفه جویی انرژی شده و معادل۱۸۰۰۰ ریال از هزینـه مصـرف برق كاسته خواهـد شد ، كه با احتساب طول عمر لامپ كم مصرف (۸۰۰۰ ساعت = ۴ سال ) ، درمجموع بیش از ۷۰۰۰۰ ریال نفع اقتصـادی داشته و از چندین بار تعویض لامپ رشته ای نیز جلوگیری می شود . جدول زیر مقایسه اقتصادی لامپ های رشته ای و كم مصرف را نشان می دهد . ( نرخ برق ۱۵۰ ریال بركیلووات ساعت ) از دیدگاه ملی ، در صورتیكه نیمی از مشتركین خانگی (تعدادمشترکین خانگی درحدود ۱۶ میلیون است.) نسبت به جایگزینی سه عدد لامپ رشته ای ۱۰۰ وات با لامپ كم مصرف اقدام نمایند و چنانچه ضریب همزمانی روشن بودن آنها را در ساعات اوج مصرف معادل۶۰% فرض کنیم ، پیش بینی می شود درحدود ۱۰۰۰ مگاوات از توان مصرفی ساعات اوج مصرف كاسته خواهدشد ، كه حداقل معادل ۱۳۰۰ مگاوات توان تولیدی است و كاهش هزینه سرمایه گذاری آن بالغ بـر ۳/۱ میلیارد دلار خواهد بود . ضمناً از آنجائیكه به ازاء تولید یك كیلووات ساعت برق ، حدود ۱۵۰ گرم گازهای آلاینده وارد محیط زیسـت می گردد ، با جایگزینی سه عدد لامپ كم مصرف توسط نیمی از مشترکین خانگی ، سالانه بیش از ۴۰۰ هزارتن از گازهای سمی وارده به محیط زیست ، كاسته خواهد شد .

انتخاب لامپ :

انتخاب لامپ بایستی باتوجه به شكل ظاهری ، رنگ نور و محل صحیح نصب صورت پذیرد . مثلاً نصب لامپهای رشته ای فراوان در سقف كوتاه سالن كنفرانس یا بانكی كه روزانه مراجعین بسیار زیادی دارد ، از اشتباهات طراحی روشنایی است . مدت زمان روشن بودن لامپ و تناوب خاموش و روشن شدن آن یكی دیگر از ملاكهای طراحی روشنایی می باشد. لامپهای رشته ای برای محل هایی مثل دستشویی ، حمام ، راه پله ، انباری و مانند اینها مناسب اند ، زیرا مــدت زمان روشن بودن آنهـــا كوتاه و تعداد دفعـات قطع و وصـل آنها زیاد است . هر چه تعداد دفعات خاموش و روشن شدن لامپهای كم مصرف كاهش یابد ، طول عمر آنها افزایش می یابد. بطوریكه حتی طول عمر بیش از ۸۰۰۰ ساعت با توجه به این مساله عنوان شده است . استفاده از لامپ كم مصرف در خانه های مسكونی برای اتاق های مطالعه ، نشیمن ، پذیرایی و آشپزخانه و نیز در مجتمع های مسكونی برای روشنایی سالنها كه بطور ۲۴ ساعته نیاز به روشنایی دارند ، توصیه می گردد . استفاده از رنگهای روشن برای دیوار و سقف محیطــها توصیه می شود ، زیرا درجه بازتاب مناسبی دارند .

پیشنهادها :

باتوجه به توضیحات ارائه شده ، ضرورت استفاده بهینه از انرژی الكتریكی در بخش روشنایی به خوبی آشكار گردیده و در این راستا موارد زیر پیشنهاد می گردد :
•تمیز نگهداشتن شیشه های پنجره ها و استفاده هرچه بیشتر از نور طبیعی روز
•استفاده از لامپهای رشته ای ۶۰ و یا ۴۰ وات در راه پله ها ، انباریها و سرویسهای بهداشت 
•نصب قاب چراغ های مناسب و شكیل برای لامپهای كم مصرف به جهت افزایش زیبایی و انعكاس نور لامپ
•رنگ آمیزی روشن دیوارها ، سقف و چهارچوب در و پنجره
•استفاده از نور عمومی کم برای کل محیط و بهره گیری از نور موضعی برای محل و میزکار
•استفاده از لامپهای کم مصرف در محلهایی که ساعات بیشتری در شبانه روز به روشنایی نیاز دارند و خاموش و روشن کردن آنها در حداقل است .
•نزدیك كردن لامپ به سطـح كـار ( مثل میز تحریر) با استفاده از چراغهای آویز ، به منظور افزایش راندمان روشنایی
•استفاده از لامپهای كم مصرف (CFL )بجای لامپهای شمعی لوسترها و رشته ای ۱۰۰ وات در اتاقهای مطالعه ، نشیمن ، پذیرایی و آشپزخانه
•استفاده از كلیدهای زمان دار در راهروها و محلهای عبور ، جهت خاموش شدن چراغ فضاهای بلااستفاده پس از عبورافراد
•تمیز کردن و پاكیزه نگه داشتن لامپها و حبابهای مربوطه
•آشنا سازی فرزندان با فرهنگ صرفه جویی و مصرف بهینه برق ، و خاموش نمودن لامپهای اضافی
•استاندارد روشنایی درطراحی و نصب تجهیزات ، زیرا روشنایی كم به سلامت چشم آسیب می رساند و روشنایی بیش از حد نیز سبب خیرگی ، سردرد ، خستگی و ناراحتی چشم می شود .
 
نوع مطلب : صرفه جویی انرژی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


 
   
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic